Malta / Gozo / Comino 21-28 czerwiec 2021

Malta/ Gozo / Comino

21-28 czerwiec 2021

Gozo – spokojna, cicha, słoneczna, niezatłoczona wyspa. Życie jest tu tańsze niż na Malcie, powietrze lepsze, ludzie uśmiechnięci, a lokalna kuchnia bardzo smaczna i ceniona. Krajobraz Gozo to dziewicze, surowe wybrzeża, niewielkie wioski, malownicze scenerie rzeźbione siłą żywiołu. Trzy tysiące godzin słońca w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 24 stopni. To tutaj znajduje się jedna z najstarszych budowli na świecie – świątynia Ggantija. Gozo to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Europie. W wodach kryje się świat pełen tragicznych wydarzeń wojennych, katastrof, pomników historii oraz pięknych, kolorowych stworzeń. Urozmaicona linia brzegowa z licznymi skałkami, klifami, jamami i jaskiniami to raj dla nurków. Na Maltę lecimy bez testów. Są one wykonywane na lotnisku za dramo po przylocie i na powrocie.

Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowania na wyspie Gozo w spokojnej miejscowości Qala, która jest najbardziej wysuniętym na wschód miasteczkiem, oferującym wspaniałe widoki na morze, Comino i Maltę. Domy położone są w odległości 15 minut spacerem boczną drogą od plaży Hondoq. Pierwsza restauracja o nazwie Xerri Il Bukkett znajduje się w odległości 260 m od domów. Do centrum miasteczka dzieli nas 450 m spacer, tam też znajdują się kolejne dwie restauracje, 3 sklepy spożywcze, apteka oraz ulubione miejsce wszystkich Gozitan o nazwie Zeppi’s Pub, gdzie w każdy piątek oraz sobotę jest muzyka na żywo.

Dom 1

Dom 1 składa się z dużego podwórka z basenem, gdzie stoi kilka leżaków plażowych, kilka krzeseł plastikowych oraz dwa komplety mebli drewnianych, przy których usiąść może 8 osób. Na podwórku wymurowany jest grill na węgiel drzewny. W okresie letnim przy stołach wystawione są dwa duże parasole. W domu dostępne jest darmowe WiFi. Dom pomieści maksymalnie 8 osób. W każdym pokoju jest wiatrak stojący lub przymocowany na ścianie. Na parterze usytuowana jest kuchnia z salonem oraz jedna z sypialnia z łóżkiem małżeńskim oraz toaletą na zewnątrz. Na pierwszym piętrze położone są trzy kolejne sypialnie z łazienkami oraz toaletą w środku pokoju. Rozkład sypialni jest następujący: sypialnia z łóżkiem małżeńskim, sypialnia z łóżkami SGL, sypialnia z łóżkiem małżeńskim. Każdy gość otrzymuje komplet trzech ręczników – kąpielowy, mały oraz ręcznik na basen ( ręczniki nurkowe trzeba zabrać ze sobą ).

Dom 2

Dom 2 składa się z podwórka z basenem gdzie stoi kilka leżaków oraz okrągły stół z krzesłami. Na połowie domu założona jest markiza. Miejsce na grilla zostało przeniesione na dach, gdzie stworzyliśmy miejsce, dzięki temu wszyscy mieszkańcy mogą w komfortowych warunkach odpocząć po całym dniu. Dom pomieści 9 osób. Cały dach pokryty jest sztuczną trawą, stoi tam kilka leżaków, dwa komplety mebli drewnianych. Płytkami natomiast wyłożony jest długi bar, przy którym stoją krzesła. Na wyposażeniu dachu jest również lodówka, zlew oraz grill gazowy. Parter domu składa się z przestronnej kuchni z salonem oraz jeden sypialni z łóżkiem małżeńskim z łazienką i toaletą wewnątrz pokoju. Na pierwszym piętrze znajdują się trzy sypialnie ( sypialnia z 2 łóżkami sgl, sypialnia z 2 łóżkami sgl oraz sypialnia z 3 łóżkami sgl ).Sypialnia z 3 łóżkami sgl ma prywatną łazienkę z toaletą obok pokoju.

Dom 3

Dom 3 jest lustrzanym obiciem domu numer 2, ale składa się z 3 sypialni dla łącznej ilości 8 osób. Przed domem znajduje się basen, leżaki oraz niewielki stół z krzesłami, nad którym zamontowana jest markiza. Dach również zagospodarowany jest w ten sam sposób. Parter domu składa się z dużej kuchni z salonem oraz jednej sypialni z łóżkami sgl z łazienką i toaletą. Na piętrze domu znajdują się dwie sypialnie z łazienkami oraz toaletami, w każdym pokoju zmieszczą się 3 osoby ( sypialnia z 3 łóżkami sgl. Oraz sypialnia z łóżkiem dbl + sgl ).

Nurkowania

Czeka nas 4 dni nurkowych (nurkowania z brzegu) oraz 1 nocne nurkowanie. Oto proponowane miejsca nurkowe:

 • Cathedral Cave – jaskinia znajdująca się w dolinie Ghasri. Nurkowanie można wykonać z dwóch wejść. Pierwsze zejście prowadzi stromymi schodami wykutymi w skale lub też drabiną z zewnętrznej strony klifu. Przy ujściu doliny na 18 m znajdziemy ogromne wejście prowadzące jaskini z kopulastym sklepieniem zwanym Katedrą. Wewnątrz znajdują się głazy pokryte kolorowymi gąbkami i miękkimi koralami. Najlepszą częścią nurkowania jest wynurzenie się w środku Katedry gdzie otoczy nas niesamowicie niebieskie światło pochodzące z podwodnego wejścia. Zejście należy do trudniejszych na Gozo , lecz warte jest wysiłku.
 • Billinghurst Cave –  jaskinia znajduje się na północnej stronie wybrzeża Gozo. Górna część jaskini znajduje się tuż pod powierzchnią wody, a dno jest na 27 metrach. Długi tunel  nazywany “The Railway Tunnel” ze względu na jego wielkość, prowadzi do kolejnej jaskini głęboko wewnątrz. Tylko jeden krok ze szczytu klifu i możemy nurkować w 50 m jaskini otoczonej mnóstwem wielokolorowych gąbek, korali miękkich i virgin lance coral.
 • Reqqa Reef – nurkowanie odbywa się wzdłuż 40 metrowej ściany po czym kontynuuje na rafie, której najpłytsza część znajduje się na 18 m. Ogromne głazy opierające się o ścianę klifu sprawiają wrażenie umieszczonych tam umyślnie. Stanowią doskonałe schronienie dla grouperów, denteksów, ośmiornic i skrzydlic.
 • Anchor Reef – nurkowanie jest odpowiednie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Strome zbocza  nurkowiska  pokryte są głazami w których można znaleźć duże groupery, barakudy i ośmiornice  w płytszych obszarach.
 • Xwejni Bay– struktura kilku pozostałych tradycyjnych solnych basenów przypominająca mozaikę stanowi jedynie preludium dla wrażeń pochodzących z tego miejsca. W czasie nurkowania, klucząc wzdłuż kanałów możemy cieszyć się z obserwacji różnorodnego życia morskiego, między innymi węgorzy, ośmiornic, rozgwiazd, muren czy jeżowców.
 • Duble Arch Reef – kolejne spektakularne miejsce, idealne do fotografii. Nazwa tego spektakularnego miejsca pochodzi od unikalnej geologicznej formacji, gdzie dwa łuki, jeden nad drugim, przeszywają przybrzeżną rafę. Ze względu na swoje położenie, obfituje w tysiące dascylusów. Często, przy odpowiednich prądach mamy szansę natknąć się na ogromne ławice polujących barakud.
 • Calypso Cave – nurkowania zaczyna się w Xwejni Bay, nurkowisko składa się z  dwóch wąskich pęknięć na 18 m i spektakularny łuk na 35 m znajdują się wzdłuż ściany rafy, płynie się w kierunku północno-wschodnim. Nurkowie mogą bez trudu przepłynąć przez wszystkie otwory na obszarze pół jaskini, podziwiając wspaniały podwodny krajobraz oraz kwitnące życia morskie.
 • Blue Hole – mekka dla nurków położona jest na zachodnim brzegu Gozo w miejscu zwanym Dwejra. Miejsce odpowiednie dla wszystkich o każdym poziomie zaawansowania. Niesamowite jaskinie, fascynujące ściany i krystalicznie czyste lazurowe wody zyskały miano jednego z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.
 • Inland Sea – po krótkim nurkowaniu w  tak zwanym morzu śródlądowym, osiagamy  maksymalną głębokość 25 metrów. Trasa wyprowadza nas na otwarte morze. Eksploracja zarówno prawej jak i lewej ściany oferuje fantastyczne życie morskie, co niesie satysfakcję każdemu nurkowi.
 • Coral Cave – nurkuje się przez pęknięcie w ścianie w kształcie litery V opadającego do 25 m. Na głębokości 18 m widzimy szczelinę otwierającą jaskinię, której sufit pokryty jest przez twarde korale.
 • Xlendii Bay – nurkowanie zaczyna się w zatoce na głębokości 9 metrów. Płynąc przez tunel mający wspaniałe wejście, możemy spotkać barweny i kolorowe kabryle żywiące się z posadzki tunelu licznymi garbikami i neonami. Koniec tunelu zwabi nas intensywnie błękitnym światłem pochodzącym z wyjścia. Na zewnątrz natkniemy się na głazy i rafę o kształcie piramidy obfitujące w barakudy.
 • Mgarr Ix-Xini – płytkie nurkowanie do 12 m obfitujące w koniki morskie ślimaki oraz ośmiornice, idealne miejsce na nurkowania nocne.
 • Ras Il-Hobz – zwany inaczej Middle Finger to wyrastający z dna słup, który widać już z 8 m. Nurkuje się wzdłuż wąskiej ściany a lądem na głębokości 35 m, natomiast od strony morza osiągnąć można ponad 100 m. W najpłytszym miejscu jest 5 m.
 • M.V. Karawela – został zbudowany w RFN w 1957 r. Prom pasażerki przybył na Maltę w grudniu 1986 r i służył jako wycieczkowiec pływając na Comibno. Został zatopiony w sierpniu 2006 r leży na piaszczystym dnie na 42 m. Długość 58 m.
 • M.V Cominoland – został zbudowany w Anglii w 1942 dla Royal Navy jako stawiacz min. 295 tonowy statek pasażerski ma 34 metrów długości.
 • M.V Xlendi Wreck – zbudowany w Danii o  długości 77 metrów. Został zatopiony w dniu 12 listopada 1999. Po drodze na dół, to stępką do gówy na piaszczystym dnie na 42m, pod kątem, który nadaje mu surrealistyczne wrażenie.

Dodatkowe atrakcje

Ġgantija

W 1980 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie. Kompleks świątynny w Ġgantija liczy około 5800 lat. Przypuszcza się, że obiekt ten stanowił pewnego rodzaju sanktuarium w których oddawano cześć Bogini Matce. O składaniu ofiar świadczą zachowane do dziś ślady ognia, oraz ołtarz trylityczny. Do naszych czasów zachowały się zewnętrzne mury, miejscami sięgające 6 metrów.

Cittadella

Górująca nad miastem Victoria majestatyczna średniowieczna twierdza wzniesiona w XV w przez Aragończyków ( lecz początek jej historii sięga epoki brązu ). Zniszczona doszczętnie w czasie najazdu Turków. W czasie ich podbojów Cytadela służyła jako schronienie dla ludności, którzy mieli obowiązek tam nocować. W XVII w cześciowo odbudowana przez Joanitów. Od 1998 r została wpisana na światową listę światowego dziedzictwa Unesco. W obrębie murów znajduje się XVII w katedra zaprojektowana przez Lorenzo Gafa, który projektował katedrę w Mdinie. Ciekawostką w katedrze jest kopuła, a raczej jej brak, zabrakło na nią funduszy, a więc w 1732 r Antonio Manuel namalował ja tak, że do złudzenia wygląda jak prawdziwa. Bazylika Św Jerzego to kolejne miejsce warte odwiedzenia będąc na cytadeli. Sklepienie bogato pokryte złotem oraz brązem. Znajduje się tam posąg z drewna przestawiający Św Jerzego, a zrobiona z brązu kopuła jest kopią kopuły rzymskiej Bazyliki Św Piotra.

Solanki

Charakterystyczne baseny uformowane w kwadratowe lub prostokątne kształty wypełniają cały teren północnego wybrzeża Gozo począwszy od Xwenji Bay aż po Wied L-Ghasri zwane są  panwiami solnymi i słuza do pozyskiwania soli.  To historia która sięga aż 350 lat i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ciekawostką jest to że do uzyskania 1 kg soli potrzebne jest 24 litry morskiej wody.

“Bethlehem”

W miejscowości Ghajnsielem to jedyna i nawieksza na całej Malcie Szopka Bożonarodzeniowa to nie tylko szopka to cała wieś z mieszkańcami i zwierzętami. Wszystko wygląda tak jak za czasów urodzenia Jezusa, każdy szczegół jest znakomicie odwzorowany. Co rocznie ponad 150 wolontariuszy przenosi się w czasie i staja się kowalami, cieślami, piekarzami. Domostwa są zamieszkałe przez rodziny z dziećmi, pasterze pilnują swych zwierząt. Wrażenia niezapomniane.

Kajaki

Rozpoczęcie jest około 9 rano z Hondoq Bay. Trasa wiedzie na Comino oraz Crystal Bay, tam też jest chwila odpoczynku. W między czasie podawane są przekąski oraz woda. Powrót do miejsca startu po +/- 3 godzinach. Cena: 38 €

Jeep Safari

W godzinach porannych odbierani jesteście z miejsca zakwaterowania. Podczas wycieczki odwiedzane są m.in Qala, Hondoq Bay, Ramla Bay, Ta Cenc, Mgarr Ix Xini, Salt Pans, Ghasri Valley. Cena: 35 €

Wspinaczka

Miłośnicy wspinaczki mają do dyspozycji 1300 dobrej jakości dróg. Pod względem trudności  znajdziemy trasy o 8a jak i 5c+ i inne. Dla osób początkujących przewidziany jest kurs pół lub całodniowy. Cena: od 40 €

Cena

 • Cena: osoba nurkująca: 496 Euro
 • Osoba nienurkująca: 274 Euro

Cena zawiera

 • zakwaterowanie od 21 do 28 czerwca 2021
 • transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania (w tym prom) oraz powrót na lotnisko
 • transfery na nurkowania i powrót
 • pakiet 5 dni nurkowych z brzegu oraz nurkowanie nocne
 • butle 12 l
 • przewodnika nurkowego
 • balast
 • opłatę klimatyczną
 • sprzątanie końcowe

Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego
 • obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego
 • ubezpieczenia podróżnego
 • wyżywienia
 • wypożyczenia sprzętu innego niż wymieniony (np: latarka na nurkowanie nocne)
 • ewentualnych wycieczek, atrakcji
 • ubezpieczenia od kosztów zachorowania na Covid

Uwagi

 • Transfer na miejsca nurkowe jest dla osób nurkujących.
 • Nurkowania zostaną dostosowane do możliwości  i posiadanych uprawnień osób nurkujących.
 • Cena biletu na dzień 13.04.2021 w dwie strony to 279 zł (bagaż podręczny).

Adres

Green Diver
Paweł Skowroński
ul. Leśna 46
87-125 Dzikowo

Facebook.com/greendiver

Kontakt

E-mail: biuro@greendiver.pl

Wyjazdy, sprawy organizacyjne:
Emilia: 798 410 977

Kursy:
Paweł: 696 088 844

Polityka prywatności

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji w: Polityka prywatności.
Informacje dotyczące RODO

Wszystkie treści i ilustracje są własnością Green Diver, ich kopiowanie oraz używanie bez zgody jest zabronione i może wywołać konsekwencje prawne.
Copyright 2019 Green Diver – Powered by: Design-it